Mangal Kömürü Toptan Mangal Kömürü Koli Toptan Mangal Kömürü İmalatçılara Duyuru

Mangal Kömürü Yapım Aşamaları

Mangal kömürü değişik ağaç türlerinin yakılması ile elde edilen bir yakıt türüdür. Yapımı çok uzun ve zahmetli bir aşamadan geçer. Odun kömürü üretimi için kurulan, üzeri toprakla örtülü ocağa "torluk" adı verilir. Kömür elde etme süresi, ağaç cinsi ve torluk hacmine göre 76 saat ile 107 saat sürer ve yaklaşık 5 ton odundan 1 ton kadar mangal kömürü elde edilir.

 

Bu üretim için kullanılan odunlar, izin verilen belli orman arazisinden, atıl durumdaki yaşlı yada kurumuş ağaçlardan kesilir.

En yaygın kullanım alanı ızgarada et pişirmek denilebilir. Ancak bu eksik bir bilgidir. Mangal kömürü aynı zamanda nargile kömürü olarak da kullanılmaktadır. Meşe ağacından üretilen mangal kömürünün daha kaliteli olduğu inancı hakimdir.

 

Mangal Kömürü ÜretimiKlasik mangal kömürleri halen en sağlıklı kömürdür.Klasik mangal kömürünün kükürt içermemesi nedeniyle yanma sırasında havayı diğer kömür cinslerine göre daha az kirletmesi,tercih edilmesine neden olmuştur. Mangal kömürleri; akarsuların temizliğinde de kullanılmaktadır. Ayrıca çok az da olsa ısınma maksatlı olarak da kullanıldığı olmuştur.